czwartek, 14 wrzesień 2017 17:37

Trzynaście lat w GROM-ie

Andrzej Kisiel były żołnierz specjalnej Jednostki Wojskowej GROM wspólnie z Marcinem Rakien napisał książkę "Trzynaście moich lat w JW GROM", która jest pierwszą pozycją w Polsce opisującą służbę w tej jednostce z punktu widzenia żołnierza z pierwszej linii. Jedną z inspiracji do napisania tych wspomnień była książka Chrisa Kyle'a legendarnego snajpera US Navy SEAL z którym Andrzej Kisiel był na misjach w Iraku.

Książka opisuje drogę, którą przeszedł Andrzej Kisiel od dzieciństwa i fascynacji wojskiem do trzynastoletniej służby w elitarnej jednostce GROM polskim odpowiedniku amerykańskiego Nawy Seal czy brytyjskiego SAS. Jednak, aby się tam znaleźć musiał przejść ciężka dwuetapową selekcję a później wyczerpujące szkolenie. Następnie wziął udział w czterech turach bojowych na wojnie w Iraku w ponad 100 akcjach bojowych tzw. direct action, gdzie między innymi był w pierwszym oddziale zdobywającym platformę KAAOT. To tam  narodziła się współpraca z amerykańskimi Navy SEAL, która przerodziła się w braterstwo broni. Jednym z  uczestników wspólnych polsko-amerykańskich akcji bojowych był Chris Kyle uznawany w USA za jednego z najlepszych snajperów. To na podstawie jego książki powstał film „Snajper” w reżyserii Clinta Eastwooda a Andrzej Kisiel postanowił przedstawić swoje wspomnienia ze służby wojskowej. Moim zdaniem warto zapoznać się z jego historią opisaną prostym językiem także przez żonę Andrzeja, która jest jedną z wielu cichych bohaterek jakimi są małżonki  żołnierzy weteranów. Życie w cywilu też do łatwych nie należy o czym przekonał się także Andrzej Kisiel. Jest to być może szerszy problem braku pomysłu na wykorzystanie doskonale wyszkolonych żołnierzy  po ich rezygnacji ze służby wojskowej.  

Dochód ze sprzedaży książki "Trzynaście moich lat w JW GROM",  zostanie przeznaczony w całości na utrzymanie Miejsca Pamięci żołnierzy JW GROM, którzy zginęli podczas szkolenia i działań bojowych. Miejsce Pamięci zlokalizowane jest na terenie Jednostki.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Andrzejem Kisielem miedzy innymi o jego drodze życia,  Chrisie Kyle’u , misjach bojowych, żonie, Bogu, generale Sławomirze Petelickim.

Zbigniew Sikora

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze w Góral info

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Będzie się działo ... zapowiedzi wydarzeń polecanych przez Góral Info

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

stat4u